Větrání

Je skutečností, že lidé větrat neumí, protože to dosud nepotřebovali. Netěsnostmi ve starých oknech docházelo k permanentní výměně vzduchu a tím i ke snižování vlhkosti. Nová okna jsou ale výrazně těsnější a přirozená výměna vzduchu zavřeným oknem je nedostačující.

Proč vlastně větrat? Větráním udržujeme uvnitř místnosti příjemné a zdravé prostředí. Vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat mezi 35 a 55%, hodnota CO2 pod 1000 ppm. Vlhkosti se věnuji v jiném článku, pojďme se tedy podívat na kvalitu vzduchu z pohledu obsahu oxidu uhličitého.

Vydechnutý vzduch obsahuje 100x vyšší koncentraci oxidu uhličitého, než je v přírodě. Dýcháním se tedy vzduch v místnosti postupně sytí oxidem uhličitým. Obsah CO2 se vyjadřuje nejčastěji v počtu jednotek na milion jednotek vzduchu (ppm neboli parts per milion). Zdravé prostředí by mělo obsahovat maximálně 1000 ppm. Pokud tuto hodnotu přesáhneme, budeme se cítit unavení, mohou nastoupit bolesti hlavy, hůře se koncentruje... Za kritickou je považována hodnota 5000 ppm.

Na měření hodnot CO2 jsou určeny speciální přístroje, některé i s akustickým výstupem. Při překročení kritické hladiny tak vydají signál a vy víte, že musíte vyvětrat. To by ale v noci nebylo příjemné. Už totiž po jedné hodině v místnosti s cca 20 m3a jednou osobou dochází k překročení hranice 1000 ppm a než ráno vylezete z postele, máte v místnosti nepříliš příjemných 3000 - 5000 ppm. A pokud jste v ložnici ve dvou, dostanete se i přes 10000 ppm.

vetrani

Rekuperace

Možná jste si při zmínce o ztrátě koncetrace vzpomněli na školní léta a vydýchaný vzduch ve třídách. Dnes, pokud se ve škole rozhodnou vyměnit okna, musí zároveň vybudovat ventilaci, která umožňuje výměnu 25 m3/hod na každého žáka. A jak ve škole, tak i doma budeme muset vyřešit jeden výrazný rozpor. Na jedné straně potřebujeme přivádět čerstvý (v zimě studený) vzduch a na straně druhé je veškerá výstavba zaměřena na maximální úspory energií a snižovaní emisí skleníkových plynů.

Řešením tohoto rozporu jsou rekuperační jednotky. Jedná se o systémy, kdy čerstvý vzduch z venkovního prostředí je předehříván ve výměnících tepla a teprve ohřátý je přiváděn do místnosti. Zároveň je odváděný teplý vydýchaný vzduch z místnosti, aby nevznikal uvnitř přetlak. Výhodou takových systémů je jednak úspora energií a především permanentní přívod čerstvého vzduchu, který navíc bývá filtrovaný, takže je možné zbavit ho pylů a dalších škodlivin.

Nové domy jsou obvykle vybavovány rekuperací centrální. Její nevýhodou bývá vyšší cena a délka vzduchovodů, ve kterých se mohou tvořit bakterie. Čištění je tak nezbytné, přítom se často zanedbává. Především při rekonstrukcích pak může být problém připravit rozvod vzduchu po celém domě, čímž se náklady ještě zvýší. Dá se však použít některý z decentralizovaných systémů.

Větrání IV40

Internorm má ve svém programu větrací jednotku IV40, která je zabudovaná v rámu okna. Je tedy velmi jednoduché vybavit rekuperací každou místnost během výměny okna. Krom přívodu elektrické energie není třeba stavebně řešit další rozvody. Velmi krátký vzduchovod se nezanáší nečistotmi. A protože je část schránky s tepelným výměníkem zabudována do zdiva, nesnižuje ani světlost otvoru.

Tento systém pak má další výhody. Je velmi snadné řídit každou místnost jednotlivě. Větráky IV40 jsou navíc vybaveny čidly vlhkosti, takže v automatickém režimu se jejich výkon přizpůsobuje proměnlivé vlhkosti v místnostech. Provoz je také možné ovládat pomocí aplikace pro mobilní telefony a tablety, nebo dálkovým ovladačem. Každý ventilátor je schopen zajistit výměnu vzduchu až 40 m3 za hodinu a v každém okně mohou být až dva ventilátory. Pro běžnou domácnost pak obvykle stačí mít jeden ventilátor v každé místnosti. V noci je pak vhodné snížit výkon ventilátoru na první stupeň, který stále ještě zajistí výměnu 8 m3/hod, ale nebude Vás rušit při spaní. Ve standardu je ventilátor vybaven dvěma protipylovými filtry třídy M5 a pokud máte za souseda kuřáka, můžete si objednat filtry třídy F7, které dokáží zachytit i cigaretový kouř. Další funkcí tohoto řešení je možnost nočního ochlazování místností. V létě, když se interiér příliš vyhřeje, ale noci jsou studené, je ventilátorem přiváděn pouze studený vzduch bez předehřevu, jiným pak zase pouze odváděn teplý vzduch z místnosti. Tím je zajištěna výměna vzduchu a současně ochlazení vnitřního prostředí.

Přestože je tento systém výborným řešením pro rekonstrukce, dá se samozřejmě úspěšně použít i v novostavbách.

V naší vzorkovně na Budějovické ulici v Českém Krumlověvás rádi podáme k tomuto typu větrání další informace, stejně jako poradíme v dalších oblastech otvorých výplní.

© Copyright 2019 UMSHAUS s.r.o.

Vytvořili v: