Požadavky na vchodové dveře jsou vcelku jasné: dobrá tepelná a zvuková izolace a bezpečnost. A samozřejmě bezproblémový chod. A design. A třeba taky aby je mohly snadno otevřít i děti. A ještě určitě další věci, které jsou důležité právě pro vás. Prostě je toho dost. Víte ale, že prakticky všechny vchodové dveře těsní jen tehdy, když jsou zamčené? A už jste si někdy zapomněli klíče, nebo jste je jen hledali v kabelce několik minut? A slyšeli jste už o elektromotorickém závorování?
Elektromotorické závorování vychází z jednoduché myšlenky: zamknout dveře automaticky při jejich zavření. Na tuto základní ideu se pak nabalily další nápady a funkce a dnes je elektromotorické závorování pohodlným a chytrým způsobem, jak zajistit pohodlí a bezpečnost. V následujících bodech vás seznámím s hlavními výhodami tohoto řešení a snad stejně jako já dojdete k závěru, že nejde jen o módní výstřelek pro technické fanoušky.
První výhoda - automatické zamykání
Vchodové dveře těsní jen tehdy, když jsou zamčené. Pokud dveře za sebou jen zaklapnete, je dveřní křídlo na straně kliky zajištěno jen uprostřed výšky střelkou. Při tlaku větru z vnější strany tak vznikají velké netěsnosti především v rozích křídla, ale prakticky také po celém obvodu, protože střelka nedokáže zajistit dostatečný přítlak. Teprve při otočení klíčem zajíždí do svých protikusů přídavné háky a čepy, křídlo je přitisknuto k dveřnímu rámu (a to i v rozích) a dveře jsou těsné. Málokdo ale dveře při příchodu domů za sebou svědomitě zamyká. S elektromotorickým závorováním už na to myslet nemusíte.
Pokud byste ale chtěli dveře nechat pouze zaklapnuté, abyste například při práci na předzahrádce nemuseli s sebou neustále tahat klíče, umožňují elektromotorické zámky přepnutí do tzv. denního režimu, kdy se dveře nezamykají a stačí tak do dveří z vnější strany strčit. Toto je výhodné také ve veřejných prostorách, například v ordinaci lékaře, kdy během provozní doby jsou dveře v denním režimu nezamčené a po skončení času určeného pro veřejnost stačí přepnout přepínač do nočního režimu, čímž se dveře zamknou a budou se zamykat po každém zavření.
Druhá výhoda - otvírání na dálku
Funkce, kterou každý dobře zná z bytových domů, kdy otevřete vstupní dveře na dálku, se často označuje jako elektrický vrátný. Elektromotorické zámky tuto funkci mají v sobě integrovanou. Elektropohon zámku má připravený kontakt, který po přivedení impulzu dveře odemkne. Je tedy možné dveře odemykat tlačítkem například z pracovny, teoreticky i na dálku přes internet pomocí nějakého přídavného zařízení schopného vyslat impulz na základě externího povelu. Běžný elektrický vrátný vám nepomůže, pokud jsou dveře zamknuté. Odemknout je nedokáže. A nechávat dveře odemčené zase vzhledem k netěsnosti znamená velké ztráty tepla. Elektromotorický zámek oproti tomu dveře odemknout umí a po průchodu dveřmi je opět uzamkne.
Třetí výhoda - připojení alarmu
Pokud chcete běžné vstupní dveře vybavit hlásičem otevření pro připojení na zabezpečovací systém, je to spojeno s další investicí. Navíc přidaný díl mnohdy naruší čistý design vchodových dveří. U elektromotorické zámku je tato schopnost standardní součástí a je jen na vás, jestli ji využijete. Navíc se u zámku Genius (standardní elektromotorický zámek hliníkových dveří Internorm) můžete rozhodnout, zda chcete hlásit dveře zamčené, nebo pouze zavřené. U běžných hlášičů tato volba chybí.
Čtvrtá výhoda - volba otvírání
I u elektromotorického zámku je vždy možné odemknout klíčem. Což je také první odpověď na častý dotaz "jak se dostat domů při výpadku proudu". Navíc si můžete zvolit další způsoby otevírání. Z vnější strany je nejčastější variantou skener otisku prstů, nebo zadání číselného kódu na klávesnici. My nabízíme skener prstu integrovaný do dveřního křídla, můžeme jej také zakomponovat přímo do vnějšího madla. Samozřejmě je ale možné mít jej někde stranou na zdi, případně na sloupku dveří mezi křídlem a pevným zasklením.
I skener otisku se mění. Od jednoduchých systémů s řídicí jednotkou ve falcu křídla jsme přešli na skener s ovládáním administrátorským prstem. Později se tento skener doplnil o možnost komunikace přes Bluetooth, což přineslo velmi užitečnou a přehlednou možnost ovládání administrace (tedy načítání a mazání uživatelů) přes aplikaci v telefonu. Dále je možné dveře telefonem otevřít. Malou třešničkou na dortu může být funkce zpožděného otveření. Představte si situaci, kdy přijedete domů, zastavíte v garáži, pošlete impulz dveřím, uchopíte nákup a ve chvíli, kdy dojdete ke dveřím se automaticky odeknou, takže jimi můžete projít bez odkládání tašek a hledání klíče či zadávání vstupního kódu.
Dnes jsme tento typ skeneru doplnili o volitelnou funkci otevírání čipem. Proti skeneru otisku prstu má otevírání přes čip několik výhod: otevření je rychlejší, načtení záznamu přesnější a mohou jej používat i menší děti, u kterých nemusí biometrie fungovat spolehlivě, případně je pro ně obtížnější správně načíst otisk. Stejně tak je možné čip zapůjčit přátelům, kterým chcete umožnit přístup do domu po dobu jejich pobytu. Není to tak, že použitím této funkce se ostatní funkce skeneru vyřadí. Jedná se o jejich doplnění. A je jen na vás, jestli dveře otveřete čipem, sejmutím otisku, nebo telefon s nainstalovanou aplikací.
Z vnitřní strany nabízíme dvě varianty. Základní možností je odemykání po stisknutí tlačítka. Komfortnějším řešením pomocí stisku kliky. V této variantě ani nepoznáte, že dveře byly zamčené. Po stisknutí kliky je možné dveře ihned otevřít.
Shrnutí
Elektromotorické závorování není jen řešení pro pár fajnšmekrů. Není to ani řešení pouze pro ty, co už u sebe nechtějí nosit klíče, nebo notorické ztráceče klíčů. Je to i z technického hlediska varianta, která zvýší komfort užívání vašeho domu, důsledným zamykáním ušetří náklady na vytápění a díky integrovaným funkcím ušetří i náklady na příplatkovou výbavu běžných dveří. Do budoucna se pak dá očekávat další rozšiřování funkcí a možností. Už dnes se bavíme o možnosti vybavit skener malou kamerou, nebo elektromotorický zámek radiovým příjimačem případně wifi modulem, díky kterým by bylo možné dveře ovládat i vzdáleně. k