Montáž oken v zimním období

Mohou se okna montovat i v zimě? To je častý dotaz, který dostává každý oknař koncem roku. Odpověď na tuto otázku a na co si dát pozor si přečtěte v tomto krátkém článku.

Začnu jednoduše. V zásadě je montáž v zimní období možná. Rozhodující je vnější teplota a použitý materiál. Ten, kdo vám okna bude osazovat, by vás měl informovat, jaké materiály používá a pro jaké aplikační teploty jsou určeny. Každá páska, pěna nebo tmel mají svým výrobce určený rozsah aplikačních teplot. Není zde stanovena jen spodní hranice, ale také ta horní. Zatímco většina laiků zpozorní, pokud teplota klesá pod nulu, zapomíná řešit opačný extrém. Věděli jste třeba, že většina montážních pěn má horní hranici stanovenou na +35°C? To je hodnota, která je v parném létě na jižní straně domu snadno překročitelná a proto by se jižní strany měly osazovat časně ráno, nebo později večer. Ale zpět k zimní tematice. 

montáž v zimě

Zatímco běžné montážní pěny se obvykle aplikují při teplotách vyšších než +5°C, existují speciální zimní pěny, které dovolují jejich použití až do -15°C. V naší firmě používáme výrobky firmy Illbruck a velmi kvalitní oknařská pěna FM330 má rozsah pro aplikaci stanovený od -10°C do +35°C. Tato pěna navíc zůstává pružná a má nízkou expanzi, takže ji pro montáže oken můžeme jen doporučit.

Montáž oken, nebo alespoň správná montáž oken, není ale jen pěna. Jde také o systémy parozábran a difúzně otevřených izolací. Rozmezí aplikačních teplot stanovuje výrobce pro každý výrobek samostatně. Je také vhodné při lepení fólií používat různé primery, které připraví povrch pro kontakt s lepidlem a zajistí vysokou přilnavost i v nepříznivých podmínkách. Pokud se znovu vrátíme k materiálům, které nejraději používáme my, dostaneme se znovu k firmě Illbruck a fóliím ME350 (interiér) a ME351 (exteriér), které znovu můžeme používat až do -10°C. Při použití B&B Primeru ME902 drží fólie opravdu dobře a je téměř nemožné ji odlepit bez poškození.

Co se týče mechanického kotvení, zde je obvykle jediným limitem to, co vydrží montážník. Pokud bychom ale používali chemii ve formě lepidel (např. při systémech předsazené montáže), nebo chemické kotvy, zase se musíme obrátit na výrobce a zjistit, pro jaké rozmezí teplot jsou tyto produkty určeny. Zde už může nastat problém, protože většina těchto lepidel je použitelná až od +5°C. Naštěstí pro stavebníky je u nás v posledních letech zima mírná.

Jak zjistit, jestli je konkrétní materiál vhodný pro zimní použití? Rozsah použitelnosti je obvykle uvedený přímo na konkrétním výrobku, případně na technickém listu k němu. Ten by měla mít každá montážní firma k dispozici alespoň v elektronické podobě. 

Montáže v zimě se tedy nebojte, jen je zapotřebí volit správné materiály a postupy. Nezapomínejte, že i ta nejlepší okna může zkazit neodborná montáž.

© Copyright 2019 UMSHAUS s.r.o.

Vytvořili v: