Alergie je nejrychleji rostoucí civilizační nemocí. Podle WTO je každý osmý člověk alergik. V ČR je to dokonce každý sedmý. Ani prognózy vývoje nevypadají nijak optimisticky. Důležitou roli při vzniku alergie hraje vnitřní prostředí. Je to zvýrazněno tím, že se v dnešní době zvýšil podíl času, který děti tráví doma. A možná jste nevěděli, že i okno, montáž a příslušenství vám může pomoci.
Úlohou okna v místnostech s alergikem je omezit přísun alergenů z vnějšího prostředí a nevytvářet nové. Zatímco první úkol souvisí úzce s větráním, druhý je ovlivněn kvalitou použitých materiálů a montáže.
U materiálů okenní výplně obvykle problém nenastane. U dřevěných a dřevohliníkových oken se používají především vodou ředitelné laky a lazury, PVC na oknech je dnes vyráběno bez změkčovadel, tak je riziko výskytu alergenů u kvalitních moderních oken minimální. Pozor byste si ale měli dávat na další výrobky z PVC, které ftaláty obsahují (tapety, podlahy...).
Trochu jiná je už situace v oblasti montáží. Pokud není provedena správně (typicky pouze na pěnu), hrozí, že v oblasti připojovací spáry dojde k výskytu plísní. Pěna se v důsledku vlhkosti do ní vnikající změní na tepelný vodič a povrchová teplota ostění v oblasti připojovací spáry umožní vznik plísně. Plísně vznikají dokonce při vyšších teplotách, než dochází k tvorbě kondenzátu.
Plísně se také mohou vytvářet na oknech samotných, především na spodním vodorovném těsnění a zasklívací liště, dále pak na napojení okna na parapet. Jedná-li se o okno plastové, bere plíseň živiny výhradně z nečistot zde usazených a nemůže prorůst do materiálu. V takovém případě stačí plíseň setřít a okno udržovat čisté a suché. U dřevěných oken ale hrozí prorůstání plísní do dřeva a jejich odstranění je tak výrazně komplikovanější. Po setření dochází často k jejich opětovnému výskytu. Proto je důležité vytvářet doma takové podmínky, aby k jejich vytvoření vůbec nedošlo. To znamená hlídat vlhkost vzduchu a teplotu vnitřního prostředí a vybírat okna s trojskly s „teplým“ distančním rámečkem. Taková skla mají na vnitřní straně vyšší teplotu a tím se výrazně omezí jak rosení, tak právě tvorba plísní.
Naprosto zásadní je kvalita větrání. Je asi jasné, že prostým otevřením okna sice vzduch vyměníme, ale zároveň se dovnitř dostanou všechny pylové a jiné alergeny z vnějšího prostředí. Vzduch je tedy nutné filtrovat.
U oken Internorm se nabízí využít I-tec větrání. Jedná se o nucený systém větrání, který vzduch v místnosti vymění i při zavřeném okně, přiváděný vzduch je navíc filtrovaný přes protipylový filtr třídy M5 a v zimě předehřívaný (případně v létě ochlazovaný, i když zde efekt není tak výrazný) ve výměníku tepla odpadním vzduchem odváděným zevnitř ven. Tento způsob větrání je tak nejen zdravý (kromě filtrace vzduchu pomáhá udržovat i optimální vhlkost vnitřního prostředí a vyměňuje vydýchaný vzduch za čerstvý), ale také ekonomický. Decentrální rekuperací ušetříte velkou část nákladů na vytápění v zimě a na chlazení v létě. A pokud by vám filtr M5 nestačil, můžete mít tento systém i s filtry F7, které dokáží zachytit i cigaretový kouř.
Další možností, kterou můžete použít i u stávajících oken, je na okno osadit protipylovou síť proti hmyzu. Ta od firmy Schlotterer umožní navíc lepší proudění vzduchu, proti standardní síti zhruba dvakrát, oproti ostatním protipylovým sítím dokonce čtyřikrát. Má také lepší průhled a při pohledu už zhruba ze dvou metrů vůbec nepoznáte, že síť je na okně umístěná. Do interiéru pouští výrazně více světla. A jak už název výpletu napovídá, zachytí až 86% pylových částic. K tomu všemu samozřejmě plní i svoji primární funkci – ochrání interiér před nálety hmyzu.
Výběr oken a příslušenství tedy dokáže ovlivnit kvalitu vnitřního prostředí a výrazně zpříjemnit život alergikům. Pokud máte v rodině alergika a hodláte stavět nebo rekonstruovat, ptejte se prodejců, jak vám mohou pomoci i v této oblasti. Okno nemusí být jen pouhou výplní otvoru.